Skip navigation


Service navigation


Forskningsprojekt skal se på konsekvenser for helbredet af mobning

30.06.2010

Hvilke konsekvenser har det for helbredet og arbejdsevnen, hvis man bliver mobbet gennem lang tid? Arbejdsmiljøforskningsfonden har netop bevilget 5,9 millioner kroner til et forskningsprojekt, som skal belyse det spørgsmål.

Mobning

Et nyt forskningsprojekt skal se på, hvilke konsekvenser det har for helbredet og arbejdsevnen, hvis man bliver mobbet gennem lang tid. Foto: Colourbox.com


Af specialkonsulent Torben Grønnebæk, Arbejdstilsynet, tog@at.dk

Har man fx forhøjet risiko for at udvikle en depression, angst, søvnforstyrrelser eller andre sygdomme, hvis man bliver mobbet? Mindsker mobning arbejdsevnen og fører til langvarigt sygefravær? Og har køn, alder, stilling og personlighed nogen indflydelse på konsekvenserne af at blive mobbet?

De spørgsmål er der svar på om tre år. Til den tid slutter et projekt, som Arbejdsmiljøforskningsfonden netop har bevilget 5,9 millioner kroner til.

Ministeren ser frem til mere viden om mobning
Beskæftigelsesminister Inger Støjberg opfordrede i december Arbejdsmiljøforskningsfonden til at igangsætte aktiviteter, som kunne dokumentere de helbredsmæssige konsekvenser af mobning. Derfor understregede Arbejdsmiljøforskningsfonden ønsket om at få ansøgninger fra forskningsmiljøerne om mobning, da fonden indkaldte ansøgninger med frist 1. marts.

Beskæftigelsesminister Inger Støjberg har store forhåbninger til projektet, som er ét af fem initiativer for at forebygge mobning, som ministeren lancerede i marts:

- Mobning på arbejdspladsen er modbydeligt og har forfærdelige konsekvenser for dem, det går ud over. Ingen tvivl om det, men for at kunne sætte effektivt ind har vi behov for mere håndfast viden end mavefornemmelser og de enkeltes dårlige oplevelser. Med projektet her får vi nu videnskabelig dokumentation for, hvilke konsekvenser mobning har for helbredet og arbejdsevnen, siger beskæftigelsesminister Inger Støjberg.

Spørgeskemaer og kliniske samt fysiologiske målinger
Projektet bygger på spørgeskemaundersøgelser af mere end 5.000 personer. Projektet bygger videre på to tidligere projekter. Det ene drejede sig om mobning og chikane på arbejdspladsen og det andet om risikofaktorer for at udvikle stress, udbrændthed og depression. I undersøgelsen kommer også til at indgå oplysninger fra personer, som har været vidne til mobning.

I projektet indgår desuden kliniske undersøgelser og fysiologiske målinger som fx blodprøver og spytprøver fra 1.000 personer, som er i risikogruppen for at udvikle sygdomme.

Første undersøgelse af sin art i verden
- Undersøgelsen er den første i verden, som undersøger, i hvilket omfang mobning på arbejdspladsen har konsekvenser for mentalt helbred, arbejdsevne og sygefravær. Hvis det kan dokumenteres, at mobning medfører længerevarende sygdom, vil det utvivlsomt have betydning for prioriteringen og indsatsen over for dette arbejdsmiljøproblem, siger Jens Peter Bonde fra Arbejds- og miljømedicinsk afdeling på Bispebjerg Hospital, som leder projektet.

Jens Peter Bonde kører projektet i samarbejde med Arbejdsmedicinsk klinik ved Århus Sygehus, Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) og Psykologisk Institut på Københavns Universitet.


Kontakt
Torben Grønnebæk
Specialkonsulent
Arbejdstilsynet
T: Work 72 20 87 13

Kontaktinformation

Beskæftigelsesministeriet
|
Ved Stranden 8
|
1061 København K
|
Telefon: 7220 5000
|
Fax: 33 12 13 78
|
E-mail:

Genveje

Genveje