Skip navigation


Service navigation


Forskning skal bruges

16.06.2010

En ny metode til at hjælpe stressramte medarbejdere ved hjælp af gruppesamtaler ser ud til at virke. I dag udgiver Arbejdsmiljøforskningsfonden publikationen ”Viden er vigtig” med smagsprøver på resultater af projekter, som fonden har støttet.

Forsiden fra publikationen

Årsberetningen fra Arbejdsmiljøforskningsfonden byder på smagsprøver på projekter, som fonden har støttet.


Af specialkonsulent Torben Grønnebæk, Arbejdstilsynet, tog@at.dk

En gruppe forskere har undersøgt, om gruppesamtaler hjælper medarbejdere, som er ramt af stress. Forskerne har udviklet og afprøvet en ny behandlingsmodel i forsøg på at mindske både medarbejdernes symptomer på arbejdsstress og sygefravær. Og metoden ser ud til at virke. Deltagernes oplevelse af stress faldt markant under behandlingsforløbet.

Projektet er en af seks smagsprøver på resultater af afsluttede projekter, som Arbejdsmiljøforskningsfonden har støttet. Smagsprøverne er samlet i den første større publikation, fonden har udgivet. Formålet med publikationen er at gøre brugere i virksomheder, organisationer og myndigheder opmærksom på resultater fra fonden, så forskningen kan blive brugt. Desuden skal publikationen synliggøre fonden blandt forskere.

Behandlingsforløb med otte gange tre timers terapi
Alle deltagerne i projektet var enten sygemeldte på grund af stressrelaterede symptomer eller tæt på at blive det. Derfor var de blevet henvist til Arbejdsmedicinsk Klinik på Århus Universitetshospital, hvor projektet foregik. Halvdelen af gruppen fik ved lodtrækning tilbud om straks at gå i gang med et tre måneder langt behandlingsprogram. Den anden halvdel af gruppen var en kontrolgruppe, som ligesom alle andre fik tilbudt behandling senere.

Inden lodtrækningen vurderede deltagerne deres eget stressniveau og evne til at håndtere stress. De oplevede selv, at deres stressniveau svarede til stressniveauet hos de ti procent mest stressede i en større sammenligningsgruppe.

Efter behandlingsprogrammet vurderede deltagerne igen deres eget stressniveau, og resultatet var positivt for den del af gruppen, der var kommet i behandling med det samme. Deres stressniveau lå fortsat over sammenligningsgruppen, men betydeligt under det stressniveau, de oplevede ved behandlingens start – og også under stressniveauet hos gruppen i kontrolgruppen.

Selve behandlingen bestod i gruppemøder otte gange over tre måneder i tre timer hver gang. Udgangspunktet for møderne var kognitiv terapi. Det vil sige, at deltagerne lærte om stressreaktioner og psykologiske processer, og de blev undervist i at tænke på andre måder.

Ikke én rigtig måde at håndtere stress på
- Vores grupper bestod mest af kvinder i omsorgsfag, og det ser ud til, at mange af dem reagerer godt på denne type behandling. Men andre har måske brug for et mere individuelt forløb, mens atter andre vil have glæde af træning og fysisk aktivitet. Der er ikke én rigtig måde at håndtere stress på, så tilbuddene skal skrues sammen, så der er noget for alle, siger Morten Willert fra Arbejdsmedicinsk Klinik ved Århus Sygehus, som var projektleder.

Forskning i arbejdsmiljø fra A-Z
Emnerne for smagsprøverne i publikationen spænder vidt. Fra sammenhænge mellem arbejdsmiljøet og virksomhedernes bundlinje, risikoen for at det påvirker kønsopdelingen og arbejdsorganiseringen negativt at indføre store it-systemer over mobning på arbejdspladsen og knæsygdomme blandt gulvlæggere til, hvordan det kan være med til at skabe bedre arbejdspladser at inddrage medarbejdere i design og udformning af nye produktionsanlæg, lokaler og af større fysiske ændringer af arbejdspladsen i det hele taget.

Arbejdsmiljøforskningsfonden har siden sin start i 2003 uddelt 354 millioner kroner i støtte til i alt 121 projekter. 37 af projekterne er indtil videre afsluttet.


Læs mere

Publikationen ”Viden er vigtig” kan bestilles ved at sende en mail med navn og adresse til forskningsfonden@at.dk

Download publikationen ”Viden er vigtig”
Om alle de projekter, fonden støtter


Kontakt
Torben Grønnebæk
Specialkonsulent
Arbejdstilsynet
T: Work 72 20 87 13

Kontaktinformation

Beskæftigelsesministeriet
|
Ved Stranden 8
|
1061 København K
|
Telefon: 7220 5000
|
Fax: 33 12 13 78
|
E-mail:

Genveje

Genveje